₺18,50 KDV Dahil
₺37,00 KDV Dahil
₺18,00 KDV Dahil
₺36,00 KDV Dahil
₺52,16 KDV Dahil
₺54,90 KDV Dahil
1

Temizlik Nedir?

 

Kirden arınma durumu olarak tanımlanan temizlik, sağlık ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Kirli olan alanlarda üreyen gözle görülmeyen bakterilerin bir kısmı sağlık açısından zararlıdır. Bu zararlı bakterilere maruz kalınmaması için yaşanılan ortamın temiz olması gerekmektedir. Yapılacak olan temizlik ile zararlı bakteriler ortadan kaldırılır ve birçok sağlık sorununun önüne geçilmiş olur. Temizliğin daha işlevli yapılabilmesi için ise temizlik malzemelerinin kullanılması gerekmektedir.

 

Temizlik Nasıl Yapılır?

 

Evde temizlik yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu durumlara dikkat edildiğinde evlerdeki istenilen hijyen tam anlamıyla sağlanmış olacaktır.

• Evdeki köşeler unutulmamalı ve sıkça temizlenmeli. Üstün körü temizlenen yerdeki kirler köşelerde birikebilir bu da bu bölgelerde bakteri ve mikrop üremesine sebep olur. Bu nedenle köşelerin temizliğine özen gösterilmelidir.

• Ortak kullanılan alanların temizliği sık sık mikrop öldürücü temizlik malzemeleri kullanılarak yapılmalıdır.

• En çok dokunulan yerler, yine mikrop ve bakterileri öldürme konusunda etkili bir temizlik malzemesi ile temizlenmelidir.

• Temizlik yapılırken kullanılan bezlerin temiz olması gerekmektedir. Önceki temizlikten kalma kirli bezler kullanılmamalıdır.

• Fayans araları temizlenirken acele edilmemeli ve kullanılan temizlik malzemelerinin tam etki sağlaması için biraz bekletilmelidir. Daha sonra fayans araları bir bez ya da paspas yardımıyla silinmelidir.

• Kıyafet temizliğinde çok fazla yumuşatıcı kullanılmamalı ve yumuşatıcı ölçüsü iyi ayarlanmalıdır. Fazla yumuşatıcı kumaşı sertleştirir ve kıyafetlerin yapısını bozar.

• Diş fırçaları karanlık yerde saklanmamalıdır. Karanlık yerler bakteri üremesine zemin hazırlar. Diş fırçaları da nemli oldukları için bakteri üremesine müsait ürünlerdir. Bu nedenle diş fırçalarının saklanıldığı alanlar aydınlık olmalıdır.

• Aynı temizlik bezi her yerde kullanılmamalı. Lavaboyu temizlerken ayrı banyoyu ya da mutfağı temizlerken ayrı temizlik bezleri kullanılmalıdır. Böylece daha hijyenik bir ortam sağlanacaktır.

 

Temizlik Malzemeleri Nasıl Seçilmelidir?

 

Temizlik malzemelerinin içinde bulunan kimyasal maddeler cilde ve sağlığa ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle temizlik malzemeleri seçilirken de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

• Temizlik malzemelerinin kimyasal olarak yumuşak olmasına dikkat edilmeli. Ph değerleri 7’ye yakın değerler olmalıdır.

• Kötü ve ağır bir kokusunun olmamasına özen gösterilmelidir.

• Ambalajların üzerinde üretildiği firma, kullanım bilgisi, koruyucu önlemler gibi bilgilerin yer aldığına ve bu bilgilerin okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

• Temizleme ve beyazlatma gücü yüksek olan ürünler seçilmelidir.

 

Temizlik Malzemeleri Ürün Önerileri

 

Temizlik malzemeleri arasında pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında DeepFresh, Incia, Misbahçe, Nilera ve Sebamed gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.

Çerez Kullanımı