1

Maskeler

 

Pandemiden önce genellikle doktorların ya da bulaşıcı hastalığı olanların taktığı tıbbi maskeler, pandemi ile birlikte herkes tarafından kullanılmaya başlamıştır. Hava ve temas yoluyla bulaşan koronavirüsten korunmak için maske takılması zorunludur ve ülkemizde maske takılmadığı takdirde para cezası uygulanmaktadır. Hem hastalığa yakalanmamak hem de ceza almamak adına maske kullanımı oldukça önemlidir.

 

Maske Takılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Koronavirüs salgınında maske kullanımı oldukça büyük önem teşkil etse de hastalıktan korunmak için sadece maske takmak yeterli değildir. Maske kullanımının yanı sıra sosyal mesafe ve hijyen de virüse yakalanmamak için alınan etkili önlemlerdir. Bu nedenle maske takarken de bazı hijyen koşullarına dikkat etmek gerekmektedir. Maske takılmadan önce eller 20 saniye boyunca su ve sabun kullanılarak yıkanmalıdır. Maske takılırken katlı kısmı dış tarafta kalmalı, üst taraftaki metal şerit ise burun köprüsünün üstüne denk gelmelidir. Eğer lastikli maske kullanılıyorsa lastikler kulak arkalarına geçirilmeli ya da ipleri maske takma aparatına bağlanarak kafaya takılmalıdır. Maske takma aparatları, maskelerin lastiklerinin kulakların arkasını acıtmaması için üretilmiş aparatlardır. Maskenin etkili bir şekilde koruma sağlayabilmesi için metal telli olan kısmın burun köprüsünün üzerine iyice denk gelmesi gerekmektedir. Maske takılırken burun kısmı kesinlikle açıkta bırakılmamalıdır. Aksi takdirde burundan hava alınır ve maske kullanımı hiçbir işe yaramaz.

 

Siperlikler

 

Siperlikler ilk tasarlandığı zamanlarda yüzü güneşten ya da parlaklıktan korumak amacıyla kullanılmaktaydı fakat pandemi dolayısıyla siperlikler de virüsten korunmak için başvurulan bir araç haline geldi. Ancak uzmanlara göre sadece siperlik takmak koronavirüse karşı etkili bir koruma sağlamamaktadır; çünkü siperlikler üzerinde terleme yoluyla biriken damlacıklar da insanları hasta edebilmektedir. Bu nedenle maske üzerine siperlik takılmasının çok daha etkili bir yöntem olduğu söylenmektedir.

 

Siperliklerin Etkili Kullanımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Siperlikler tek başına kullanılmamalı, maskenin üzerine takılmalıdır. Siperlikler çene hizasına ya da daha alta kadar uzanmalıdır. Alın ile siperliğin önü arasında hiç boşluk kalmamalıdır. Her kullanımdan sonra siperlik mutlaka temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Siperliği temizlemek için nötr bir deterjan kullanılmalı ve siperlik ılık suyla yıkanıp kurulanmalıdır. Bu işlemden sonra siperlik klor bazlı bir solüsyonla dezenfekte edilmelidir. Siperlik temizlenirken alkol kullanmamaya dikkat edilmelidir çünkü alkol plastiğe zarar vermektedir.

 

Maske ve Siperlik Ürün Önerileri

 

Maske ve siperlikler arasında pek çok marka ve ürün bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Alvent, B-Good, Dentac, Evony, Exxe, Get Well ve Roll gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.

Çerez Kullanımı