1 2 3 >

Kolonya Nedir?

 

Kolonya etil alkol bulundurma özelliği ve ferahlatıcı etkisiyle birlikte farklı esanslara sahip koku veren bir üründür. Etil alkol barındırması nedeniyle de parfüm ve deodorantlardan ayrılmaktadır. Kolonyaların üzerinde yazan 70 ve 80 derece yazıları kolonyanın içerisindeki alkol oranını göstermektedir.

 

El Dezenfektanı: Kolonya

 

Kolonyanın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Eskilerden beri insanlar evlerine gelen misafirlere kolonya ikram ederek belki de bilincinde olmadan ellerin dezenfekte olmasını sağlarlardı. Düşüp yaralanan küçük çocukların dizlerine kolonya dökülerek yara dezenfekte edilip mikrop kapması önlenirdi. Günümüzde ise pandemi sürecinde yine en çok rağbet gören ürün kolonyalar oldu. Kolonyaların içerisindeki alkol miktarı arttıkça mikropları öldürme gücü de artmaktadır. Bu nedenle el dezenfektanı olmadığı zamanlarda kolonyalar da dezenfeksiyon görevi görmektedir.

 

Kolonyaların Faydaları Nelerdir?

 

Özellikle yaz aylarında kolonya sürmek insanları serinletir ve ferahlık verir. Kolonyanın sakinleştirici etkisi vardır. Bu nedenle üzgün ya da sinirli insanlara kolonya tutularak sakinleşmesi sağlanır. İçerisinde bulunan etil alkol sayesinde ayıltıcı etkisi vardır. Bu nedenle bayılan insanlara kolonya tutulmaktadır. Çeşitli esanslarda üretilen kolonyalar güzel koku verir ve ter kokusunu giderir. Mikrop ve bakterilere karşı koruma sağlar. Baş ağrısını hafifletici etkisi bulunur. Başı ağrıyan insanların şakakları kolonya ile ovulur. Ancak kolonyanın gözlere gelmemesine dikkat edilmelidir.

 

Kolonya Sürmenin Cilde Zararı Var Mıdır?

 

Kolonyanın pek çok faydası olduğu gibi fazla sürüldüğü zaman cilde bazı zararları olabilmektedir.

  • Kaşıntıya neden olabilir.
  • Hassas cilde sahip olan kişilerde içerisinde bulunan alkolden dolayı alerjik reaksiyona sebep olabilir. Ciltte kızarıklık en yaygın belirtisidir.
  • Kolonyanın aşırı kullanımı cildi tahriş eder. Tahriş olan kısımlara krem sürüldüğünde bu etki azalır.
  • Hassas cilde sahip olan kişilerde özellikle yaz aylarında kolonya sürmek ciltte lekelere sebep olmaktadır.
  • Kolonya sürmek zaman zaman cildi kurutabilmektedir.
  • Bu durumlar dışında sedef ve egzema hastalığı bulunan kişilerin kolonyadan uzak durmaları gerekmektedir.

 

Kolonya Çeşitleri

 

Kolonyanın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı limon kolonyasıdır. Her evde klasik limon kolonyası görmek mümkün fakat son zamanlarda kolonya sektörü çok gelişti ve şimdilerde pek çok farklı esansta kolonya üretilmektedir. Beyaz zambak, çam, bebek, tütün, leylak, lavanta kolonyaları da en sık tercih edilen kolonya çeşitlerindendir.

 

Kolonya Önerileri

 

Kolonyalar arasında pek çok marka yer almaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında Eyüp Sabri Tuncer, Marmara, Misbahçe, Pereja, Rebul ve The Ashk markaları yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.

Çerez Kullanımı