1

Ateş Ölçer Nedir?

 

Ateş ölçerler her evde ya da sağlık kuruluşunda bulunan sağlık için önemli olan bir medikal cihazdır. Pandemi süreciyle birlikte bu cihazlarla sadece sağlık kuruluşlarında değil neredeyse hemen hemen her mekana, alışveriş merkezine ya da kafeye girerken karşılaşılmaktadır. Ateş ölçerlerin birkaç çeşidi de bulunmaktadır.

 

Cıva veya Alkollü Cam Termometreler

 

Uzun yıllardır en çok kullanılan termometreler arasında yer alan cıva veya alkollü cam termometreler kırıldığı zaman cıvanın zehirli etkisine maruz kalınmasın diye günümüzde kullanımını yitirmiştir. Cıva ve alkollü cam termometlerin ateş ölçüm hızları 2-2.5 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

 

Dijital Termometreler

 

Dijital termometreler, ateş ölçerler arasında en çok tercih edilen termometrelerdir. Hem çok hızlı çözüm yapar hem de temassız özelliklerinden dolayı hijyeniktir. Dijital termometrelerin daha çok tercih edilmesindeki bir diğer sebep ise cıva gibi toksik maddeler içermemesidir. Dijital termometreyle ölçüm yapılırken genellikle alın ve bilekten ölçüm yapılmaktadır.

 

Ateş Ölçer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Ateş ölçerler seçilirken ilk olarak ateş ölçerlerin nerede kullanılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Evde, kafelerde ya da herhangi bir kurumda kullanılacak olan termometre sağlık kurumlarında kullanılmamalıdır. Cam termometreler de hijyenik olmadıkları için genellikle tercih edilmemektedir. Sağlık kurumlarında daha çok uç kısımları değiştirilebilen termometreler bulunmaktadır. Kafelerde, sağlık kurumu dışında kalan diğer tüm kurumlarda ve alışveriş merkezleri için ise daha farklı dijital termometreler seçilmelidir. Pilli ya da şarj edilebilen, uzaktan ve temassız ölçüm yapabilen termometreler bu alanlar için uygundur. Bu tarz termometreler özellikle pandemi ile birlikte işverenler tarafından daha çok satın alınmaktadır. Çünkü pandemi sürecinde ateşi yüksek çıkan insanlar kapalı ortamlara alınmamakta ve bu nedenle de her mekan girişinde içeri girecek kişilerin ateşi ölçülmektedir.

 

Ateş Ölçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Cıvalı ya da alkollü termometre ile ateş ölçülecekse ölçümden en az yarım saat kadar önce sıcak ya da soğuk bir şey yenilip içilmemelidir. Termometre dilin altına doğru yerleştirilmeli ve en az 3 dakika dudaklar kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Eğer ateş koltuk altından ölçülecekse koltuk altının terli olmaması önemlidir. Koltuk altına yerleştirilen termometre ise en az 5 dakika koltuk altı kapalı bir şekilde beklenir. Dijital termometreler ile ölçüm yapılacaksa da termometrenin kullanım kılavuzu okunmalı ve termometre kullanım yönergelerine göre hazırlanarak ölçüm yapılmalıdır.

 

Ateş Ölçer Önerileri

 

Ateş ölçerler arasında pek çok marka bulunmaktadır. En sık tercih edilen markalar arasında B-Good, Braun, CCM, Choicemmed, Medix, Omron ve Pulsemed gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.

Çerez Kullanımı