1

Dezenfektan Nedir?

 

Günlük yaşamın bir parçası olan ve hemen hemen her yüzeyde bulunan mikroorganizmaların bir kısmı yararlı bir kısmı ise zararlıdır. Zararlı mikroorganizmalar, insanlara bulaştığı zaman onları hasta eder. Bu nedenle temas halinde insanlara geçen bu organizmaların birikebileceği yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Bu temizleme işleminin adı dezenfeksiyon olarak geçmektedir. Dezenfektan ise sprey ya da kimyasal mendil şeklinde olan hijyenik bir temizleme ürünüdür. Dezenfektanlar hem yüzey temizliğinde hem de el temizliğinde sık sık kullanılan ürünlerdir.

 

Covid-19 Sürecinde Dezenfektanların Rolü

 

Koronavirüs temas yoluyla ve havadan bulaşan bir virüs olduğu için kirli yüzeylere dokunmamak, elleri temiz tutmak ve maske takmak bu virüse yakalanmamak için alınabilecek önlemlerdir. Hijyen konusunda dikkatli olunması için mutfaktaki tezgahlar, lavabo ve tuvaletler, kapı kolları ve merdiven tırabzanları, elektrik anahtarları, cep telefonları ve kumandalar gibi ortak kullanılan alanlar ve eşyaların sık sık yüzey temizleyici dezenfektanlarla temizlenmesi önem arz etmektedir.

 

Yüzey Temizleyici Dezenfektanlar Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Yüzey temizleyici dezenfektanlar kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Dezenfektanların içinde kimyasal madde bulunduğu için kullanıldığı zaman dikkat edilmediği takdirde bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir.

• Ürün seçilirken gerçekten etkili olup olmadığı araştırılarak satın alınmalıdır. Aksi takdirde alınan ürün, yüzeyleri temizleme konusunda etkili olmayacaktır.

• Ürünün hangi zararlı mikroorganizmalara etki ettiği öğrenilmeli ve ürün doğru yerlerde kullanılmalıdır.

• Ürünün kullanma talimatları dikkatlice okunmalıdır. Ne kadar miktarda ürün kullanılacağına ya da ürünün ne kadar süre yüzeyde kalacağına dikkat edilmelidir.

• Ürünler kullanılırken maske ve eldiven takmak ihmal edilmemelidir. Kimyasal solumak akciğerlere ve cilde temas ettiğinde ise ciddi zararlar verebilir.

• Dezenfektanların ağızları sıkıca kapatılmalı ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.

 

El Dezenfektanları Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Pandemi sürecinde el hijyenine dikkat etmek oldukça önemlidir. El hijyenine dikkat etmek için en etkili yöntem elleri sık sık su ve sabun kullanarak en az 20 saniye boyunca yıkamaktır. Fakat su ve sabuna kolay ulaşılamayan yerlerde el dezenfektanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin toplu taşımada bir yere dokunulduğunda ve eller temizlenmek istendiğinde su ve sabuna ulaşılamamaktadır. Bu gibi durumlarda el dezenfektanı kullanılarak eller iyice dezenfekte edilmelidir. Pandemi sürecinde çantalarda mutlaka çanta boy dezenfektan bulundurulması önerilmektedir.

 

Dezenfektan Ürün Önerileri

 

En sık tercih edilen dezenfektan markaları arasında Clean and Pure, Crystalin, Deep Fresh, Eris, Miraderm, Naumed, Purgel ve Roll gibi markalar yer almaktadır. Bütün bu marka ve ürünler sagliksepeti.com üzerinden satışa sunulmaktadır.

Çerez Kullanımı